Крім ремонту запобіжників власного виготовлення, ТОВ "Кварц" має можливість ремонтувати запобіжники:
високовольтні:
- ПКЖ-3 - 3 кВ; 10; 16; 20 А;
- WВТI-3 (Польща) - 3 кВ; 3-31,5 А.
низьковольтні:
- Ferraz (Франція) - 690 В; 1000 А;
- OEZ (Словаччина) - 660 В; 125 А і 1000 В; 100 А, 125 А;
- ПНБ5М - 380 В; 315 А, 630 А;
- ППБ63 - 220 В; 1600 А;
- ПП60М - 660 В; 400 А;
- ПП60С - 660 В; 630 А;
- ПП57 - 380-660 В; 40-800 А.
Можливість ремонту узгоджується з технічним відділом ТОВ "Кварц".
Необхідно зазначити, що будь-які розмови про те, що високовольтні запобіжники, виготовлені за застарілою технологією (тобто з запаяними кришками) придатні до ремонту, а з "глухими" ковпаками - ні, м'яко кажучи, не відповідають дійсності. ТОВ "Кварц" успішно ремонтує і ті, і інші. Крім того, у другому випадку вартість і термін ремонту менше, а якість і товарний вигляд відремонтованого запобіжника нічим не відрізняється від нового. Реально на нашому підприємстві роблять простіше - спрацьований запобіжник замовника замінюють на новий (звісно, з оплатою ремонту), потім його розбирають, уважно вивчають і тільки потім ремонтують. Таким чином, збирається найцінніша інформація про роботу запобіжників в реальних умовах і робляться висновки про шляхи їх поліпшення.
Згадані вище розмови скоріше відносяться до незаводського ремонту, проведеного службами самого споживача, якими можуть бути лабораторії, майстерні і просто електрики-умільці, які не мають спеціального обладнання і досвіду.
Так, спрацьований запобіжник з "глухими" ковпаками розібрати можна, зібрати - набагато важче. Принаймні, буде очевидно, що збірка - НЕ заводська. Адже за це і боремося. І справа тут зовсім не в кон'юнктурних міркуваннях.
Розглянемо докладніше, які складнощі можуть виникнути у випадку незаводського ремонту запобіжників, виготовлених за застарілою технологією.
Силовий високовольтний запобіжник насправді містить в собі набагато більше науки, ніж це може здатися на перший погляд через відносну простоту його конструкції. Процеси, що відбуваються в ньому при відключенні струмів короткого замикання, мають величезну потужність і невідповідність будь-якого параметра запобіжника його оптимальному значенню може привести до аварій.
Ремонтуючи високовольтний запобіжник, необхідно знати, що дротяний плавкий елемент для зниження перенапруг при відключенні має складатися з 3-х, а в окремих випадках - з 5-ти відрізків дроту різного перерізу, знати, які це перерізи, яка довжина кожного з відрізків. Крім того, для створення "металургійного ефекту" з метою зниження струму плавлення запобіжника при збереженні його інерційності в певні точки плавкого елемента повинні бути нанесені краплі олов'яного припою. Якість піску, що засипається, а також його ущільнення повинні бути не нижче необхідного і т.і.
Припустимо, що під рукою є старий радянський довідник, звідки більшу частину перерахованого можна дізнатися, а також є в наявності мідний дріт необхідних діаметрів (ні в якому разі не емаль-провід - нам зустрічалося і таке) і пісок з сертифікатом. Нехай, нарешті, запобіжник зібраний, а пайка "молотковим" паяльником кришок на ковпаках мало відрізняється від заводської. Тепер виникає питання: як перевірити, що в процесі "збирання" не порвався жоден з плавких елементів? Звичайний тестер для цього не підходить, тому що опір силового запобіжника становить десяті або соті частки Ома.
Покажемо, наскільки це важливо. Припустимо, ремонтується патрон запобіжника на напругу 10 кВ і номінальний струм 31,5 А. Він має п'ять паралельних плавких елементів і опір в холодному стані Rх=0,042 Ом. Якщо в процесі його "складання" будуть обірвані, наприклад, три з них, то в результаті цей запобіжник з двома уцілілими плавкими елементами загальним опором Rх=0,105 Ом непомітно перетвориться в запобіжник на номінальний струм 10 А. Потім цей "відремонтований" запобіжник вставляється в камеру КСО з номінальним навантаженням, скажімо, 16 А. Те, що, станеться далі, як раз і становить величезну різницю в уявленні про спрацювання побутового та силового високовольтного запобіжника. Якщо через побутовий запобіжник на 5 А, 250 В пропустити струм в 10 А, то він розплавиться і відключить цей струм. Для високовольтного запобіжника існує таке поняття, як мінімальний струм відключення, рівний декільком його номінальним струмам і менше якого запобіжник відключати не може. У нашому прикладі цей струм дорівнює 10 А x 6=60 А, тобто запобіжник зобов'язаний відключати струми короткого замикання, починаючи з 60 А і вище. А як же бути з діапазоном 10-60 А (точніше, 14-60 А)? У цьому діапазоні струмів його плавкі елементи розплавляться, але він не відключить струм, він вибухне. Природне запитання: навіщо він тоді такий потрібен?
Вся хитрість в тому, що при правильному виборі запобіжника, що захищає високовольтну лінію або трансформатор, не може бути коротких замикань в такому діапазоні струмів.
У нашому ж прикладі через обрив плавких елементів запобіжник став "неправильним". Висловлюючись професійно, даний високовольтний запобіжник відноситься до класу 2 по ГОСТ 2213-79, його реальний прикордонний струм складає 13,7-14,3 А, а значить, від номінального струму камери КСО в 16 А його плавкі елементи розплавляться, але відключати цей струм він не зобов'язаний за тим же ГОСТом, та і не зможе цього зробити.
Тоді що ж буде з камерою КСО? Питання можна перефразувати: куди дівати те, що від неї залишиться? І хто за це платитиме?
Ось тут і починається все найцікавіше для підприємства-виробника запобіжників. Адже маркування на залишках запобіжника заводська, "ремонтні" плавкі елементи згоріли, а пайка кришок на ковпаках анітрохи не гірше заводської. В результаті і устаткування споживача знищене, і репутація підприємства-виробника зіпсована. Ось такий ремонт.
Звідси очевидний висновок: при всій простоті, що здається, споживачеві абсолютно не варто самотужки ремонтувати такий простий і водночас такий складний пристрій, яким є силовий високовольтний запобіжник, а підприємству-виробнику слід мати спеціальне устаткування і технологію для їх ремонту.
Наприклад, таку, яка існує на ТОВ "Кварц".
На жаль, 08.12.2009 р. зазначена вище теоретична ситуація багато в чому отримала яскраве практичне втілення. Цього дня, за повідомленням каналу "Інтер", відбулося спрацьовування високовольтних запобіжників на КТП, що живить Київський телецентр, в той час як резервна КТП перебувала на профілактиці. В результаті по всій країні майже на годину перервалося мовлення кількох каналів.
Вилучені з КТП високовольтні запобіжники, судячи з репортажу каналу "Інтер" - з явними слідами "ремонту на місцях", причому неодноразового. Корпус одного з запобіжників повністю зруйнований, зі слідами електричної дуги. Мабуть, уникнути серйозного пошкодження КТП вдалося завдяки додатковому комутуючому пристрою.
Висновок: не варто економити на запобіжниках!